Ahşap Oyma

AHŞAP OYMA NEDİR?

Ahşap oymacılığı, bir sanat biçimi olarak, küçük nesneler üzerindeki dekoratif şekillerden, mobilyalara ve mimari süslemelere kadar ahşaptan yapılan her türlü heykeli içerir. Kullanılan ahşaplar sertlik ve tür bakımından çok değişkendir.

En yaygın kullanılan odun çeşitleri; şimşir, çam, armut, ceviz, söğüt, meşe ve abanoz türleri olmaktadır. Ağaç oyma işlemi için gerekli olan aletler; tahta tokmaklar ve keskin uçlu ahşap oyma setlerinden oluşmaktadır.

Bilinen en eski ahşap oymacılığı eseri, Mısır’ın kuru ikliminden dolayı şeklini kaybetmeyen ve koruyan, Eski Krallıktan ahşap Şeyh El-Beled (Kahire) heykelidir. Bunun dışında ahşap oyma birçok kültürde ve kıtada çok eskiye dayanan bir geçmişe sahiptir.

Tahta maskelerin ve heykelciklerin oyulması Afrika kabileleri için ortaktı ve Amerika’nın Kuzeybatı Kıyısı kabilelerinin temel dini törenleri için totem direkleri kullanılırdı.

Ahşap Oyma Sanatıyla Yapılmış İlk Heykel

 

Okyanusya’nın ahşap objeleri, kanolar ve büyük durgun figürler üzerine kazıma ve kabartma animasyonlu tasarımlar içermekteydi. Japonya ve Çin’de ise çok eski dönemlerde başlayan ağaç oyma kültürü, tapınakları ve özel konutları dekore etmek için halen daha kullanılmaya devam etmektedir.

Kuzey Afrika’nın Müslüman ülkeleri çok çeşitli ahşap oyma tasarımlarına sahiptir.