hangi gravu cihazını almalıyım

Hangi Gravür Cihazını Almalıyım?

     Edindiğim bazı tecrübeleri sizler ile paylaşarak, hangi gravür cihazını almalıyım sorusuna cevap aramaya çalışalım.
Ahşap oymaya olan ilgim, 2019 yılında beni Dremel 4000 almaya itti. 3 Yıldır kullanıyorum ve açıkçası Dremel 4000 den oldukça memnunum. Başka bir marka alsaydım belki de yine aynı memnuniyeti yaşardım. Bir süredir gravür cihazı kullandığım için, “hangi gravür cihazını almalıyım?” diye soran çok kişi var. Özellikle bazı kriterler performans açısından önemli.


Benim aradığım başlıca özellikler.

  • Bilindik bir marka olması
  • Motor gücü
  • İhtiyacına uygun devir hızı
  • Aksesuar uyumluluğu
  • Standart ölçüde bir penset

Bilindik marka olması;
Ürün ilgili yaşayacağınız sıkıntı sonrası alacağınız servis desteği için önemli fakat en önemlisi de belkide aldığınız ürünü daha çok sevmenizi etkiler.


Motor gücu;
Bazı sert ahşap parçalar ile çalışırken motor gücü düşük motorlar ile çalışırken keyfiniz kaçabilir. Dremel 4000 ün motor gücü 175 watt. Bence 140 watt altı sizi bazı işlerde üzebilir.


İhtiyacına uygun devir hızı;
Genel bir devir hızı belirlemek gerekirse 10-20 bin en çok kullandığım aralıktır ve en çok kullandığım devir 15 bin devirdir. Devri değiştirmeden 15 bin devir ile çok rahat çalışma yapabilirsiniz. Piyasada 60 bin devirlini abartılı makineler var. Makineniz 100 bin devir de olsa, makine ucuna takacağınız aksesuar üzerinde max 20. 000 rpm yazıyorsa sizin aldığınız 60 bin devirli makinenin hiçbir hükmü yok. O yüzden ihtiyacınıza uygun devirde makine alın.


Aksesuar uyumluluğu;
Aldığınız gravür cihazı geleneksel ölçülerden uzak bir ölçüye sahip ise aksesuar bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer farklı bir yapısı veya ölçüsü varsa, o zaman bakacağınız ikinci konu o markaya ait çok fazla aksesuar olup olmadığıdır. Burada önemli nokta ihtiyacınız olacak aksesuarlara kolay ulaşıp ulaşamadığınızdır.


Standart Ölçüde bir Penset;
Aksesuar uyumluluğu ile benzer bir konu olsa da daha fazla gravür ucu ile çalışabilmek için en çok kullanılan ölçüde bir pensete sahip olmalı alacağınız makine. Ayarlı mandren ile bunun üstesinden gelebilirsiniz belki ama yine de en çok kullanılan 3,2mm lik uç destekleyen makine almanız büyük oranda uç ile çalışma imkanı sağlamış olursunuz.

No Comments
Leave a Reply